top of page

הורדת תחזית הדירוג של מודי׳ס

מודי'ס הורידה את תחזית הדירוג של ישראל – איך זה משפיע עלינו?

מהי תפקידה של מודי׳ס?

?מה תפקידה של מודי׳ס

מודי'ס היא סוכנות דירוג אשראי גלובלית, העוסקת במתן דירוג למדינות, תאגידים וישויות אחרות. דירוגי האשראי שמעניקה החברה למדינות מבוססים על כמה פרמטרים, ובהן חוזק הכלכלה באותה מדינה, היציבות הפוליטית שלה ויכולתה להחזיר את חובותיה.

מהו סולם הדירוגים של מודי'ס ומה הדירוג של ישראל?

?מהו סולם הדירוגים של מודי'ס ומה הדירוג של ישראל

הדירוג הגבוה ביותר של מודי'ס הוא Aaa – איכות האשראי הגבוהה ביותר - המעיד על כך כי למדינה יכולת גבוהה מאוד לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלה. אחריו מגיעים הדירוגים Aa1 –גבוה מאוד; Aa2 – גבוה; Aa3 – מעל לממוצע; A1 – גם כן מעל הממוצע, אך ברמת סיכון מעט גבוהה יותר; A1 – מעל הממוצע; וכן הלאה. הדירוג הנמוך ביותר הוא C, המעיד על כך שהמדינה נמצאת בחדלות פירעון ואינה מסוגלת להחזיר את חובותיה.

 

דירוג האשראי של ישראל במודי'ס הוא A1 – רמה אחת מתחת לדירוג הגבוה ביותר האפשרי. לשם השוואה, בין המדינות בעלות הדירוג הגבוה ביותר של מודי'ס, ניתן למצוא את נורבגיה, שוודיה, דנמרק, פינלנד, שוויץ, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה וארה"ב; ואילו בין המדינות בדירוג הנמוך ביותר, נמצאות ונצואלה, לבנון, ארגנטינה, טורקיה, פקיסטן, סרילנקה, מוזמביק, זמביה וסורינאם.

מה המשמעות של שינוי בדירוג האשראי?

?מה המשמעות של שינוי בדירוג האשראי

דירוג האשראי של מדינה עשוי להשתנות עם הזמן, כשהוא מושפע מיכולתה לעמוד בחובותיה. אם מצבה הכלכלי של מדינה מידרדר, מודי'ס עשויה להנמיך את הדירוג שלה. כך גם במקרה ההפוך – שיפור במצב הכלכלי, יכול להביא להעלאת הדירוג.

אף שדירוג האשראי של מודי'ס אינו הכלי היחיד לבחינת כשירות פיננסית של מדינות – ישנם דירוגי אשראי נוספים, כמו זה של S&P, וכלים נוספים – הוא מהווה כלי חשוב לבנקים ומשקיעים בעת קבלת החלטות השקעה.

 

ככל שדירוג האשראי שמעניקה מודי'ס למדינה מסוימת נמוך יותר, אותה מדינה תתקשה יותר לגייס כסף – והעלויות עבורה יהיו גבוהות יותר. זאת, מאחר שבשל הסיכון הגבוה, בנקים ידרשו ערבויות גבוהות יותר לכך שההלוואה תוחזר. כאשר הוצאות המדינה גבוהות יותר – היא דורשת מאזרחיה לשלם מסים גבוהים יותר, והשירותים שהיא מעניקה, מתייקרים. כלומר, העלות של הורדת הדירוג, תגולגל על האזרח הקטן.

האם מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של ישראל?

?האם מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של ישראל

נכון להודעת מודי'ס באפריל 2023, דירוג האשראי של ישראל נותר על רמה של A1 – אך מה שהשתנה הוא תחזית הדירוג. מודי'ס מעדכנת באופן שוטף בתחזיות הדירוג שלה לגבי מדינות, כלומר, הערכות לגבי מה שיקרה לדירוג שלהן בשנים הקרובות הקרוב. תחזית חיובית משמעה כי ייתכן שהדירוג של המדינה יעלה; תחזית יציבה פירושה שהדירוג יישאר על כנו; ותחזית שלילית פירושה סכנה להורדת הדירוג.

 

בהודעתה מאפריל 2023, ציינה מודי'ס כי תחזית הדירוג של ישראל ירדה מחיובית ליציבה. זאת, בעוד שלפני שנה בלבד, היתה התחזית חיובית – כלומר, החברה העריכה כי דירוג האשראי של ישראל יכול לעלות. בפועל, מאז 1988, דירוג האשראי של ישראל לא ירד.

מה משמעות הורדת התחזית של מודי'ס?

?מה משמעות הורדת התחזית של מודי'ס

היות שלא מדובר בהורדה בפועל של הדירוג, עדיין, ניתן לראות בהודעה של מודי'ס אזהרה לממשלת ישראל. בהודעת הדירוג נכתב כי הניסיון להעביר רפורמה ללא בסיס הסכמה רחב ולנוכח מחאה עזה, עלול לפגוע ביציבות המוסדות של ישראל.

כיצד הסבירה מודי'ס את הורדת התחזית?

?כיצד הסבירה מודי'ס את הורדת התחזית

"שינוי התחזית מחיובית ליציבה משקף הידרדרות במשילות של ישראל, כפי שמתבטאת באירועים האחרונים סביב כוונת הממשלה לשנות את שיטת המשפט. בעוד שמחאת המונים הובילה את הממשלה לעזור את החקיקה ולחפש דיאלוג עם האופוזיציה, הדרך בה הממשלה ניסתה ליישם רפורמה רחבת היקף בלי לנסות להשיג הסכמה רחבה, מצביע על היחלשות בעוצמת המוסדות בישראל, וביכולת לחזות את המדיניות שלה", נכתב בהודעת מודי'ס.

עוד נכתב, כי "בזמן שהדיונים על האופי המדויק של השינוי המשפטי נמשכים, הממשלה חזרה שוב ושוב על כוונתה לשנות את הדרך בה נבחרים השופטים. המשמעות היא שהסיכון למתחים נוספים, פוליטיים וחברתיים, נותרת על כנה". עם זאת, במודי'ס הוסיפו כי "אם יושג פתרון בלי להעמיק מתחים אלה, המגמות הכלכליות והפיסקליות החיוביות שמודי'ס זיהתה בעבר, יוותרו על כנן".

 

עוד מזכירה ההודעה כי את ה"ביצועים הכלכליים והפיסקליים החזקים, והיישום של רפורמות מבניות בידי הממשלה הקודמת", שהובילו לתחזית דירוג חיובית, באפריל 2022. 

bottom of page